• Esmaül Hüsna - İbadet Rehberi 2 Kitap
Esmaül Hüsna - İbadet Rehberi 2 Kitap
Ürün Kodu : 978975852414       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
Yayınevi :   Tekbir Yayınları
79.00 TL   Kdv Dahil
-
+

Esma-ül Hüsna - Allahu Tealanın Güzel İsimleri


  • Yazar :                  Adem Şener
  • Kapak Kalitesi :      Karton Kapak
  • Sayfa Kalitesi :      Şamua Kağıt
  • Sayfa Sayısı :        383
  • Ebat :                   13 x 20 cm
  • Ağırlık :                370 gr

MUKADDİME

Bizleri yoktan var eden, sayısız nimetleriyle şereflendiren Rabbimize hamd-ü senalar olsun. Salât ve selam, peygamberlerin efendisi Hazreti Muhammed Mustafa’ya (Sallallâhü Aleyhi ve Sellem) olsun.
Allahü Teâlâ'yı hakkıyla tanımak ve bilmek, O’nun isimlerini ve sıfatlarını bilmekle mümkün olur. Allahü Teâlâ’nın şerefli ve değerli isimleri çoktur. İsm-i şeriflerinin değerini ve önemini Mevla Teâlâ bizzat ayet-i kerimeleri ile beyan etmiştir:
"Allah ki, Kendisinden başka hiçbir ilah yoktur. En gü-zel isimler sadece O’na aittir." 1 "O en güzel isimler sadece O’na aittir."2
Bu isimlerden bir kısmı Kur’an-ı Kerim’de zikredilmiş, bir kısmı ise hadis-i şeriflerde beyan edilmiştir. Allahü Teâlâ’nın ism-i şeriflerinin kesin sayısı bilinmemekle birlikte Esmâü’l Hüsnâ hadis-i şerifinde bildirilen en meşhurları 99 tanedir. ve Acirc;limler, diğer bütün ism-i şeriflerin de bu isimlerin manalarında gizlendiğini beyan etmişlerdir.
Peygamber Efendimiz (sallallâhü aleyhi ve sellem) buyuruyor ki: "Allahü Teâlâ’nm doksan dokuz ismi vardır. Kim bu isimleri ihsâ ederse (sayar, ezberler ve onlarla dua ederse) cennete girer."3
1-Tâhâ Suresi: 8
2-Haşr Suresi: 24
Esmâü’l Hüsnâ ile yapılan duaların, icabet bakımından kabule daha yakın olacağı da ayet-i kerime ile beyan edilmiştir:
"O en güzel isimler yalnızca Allah’a aittir. Öyleyse O'na onlarla (o isimlerle) yalvarın. O’nun isimleri hususunda doğrudan sapmakta olan kimseleri ise bırakın. Muhakkak ki onlar, yapmakta bulunmuş oldukları şeyler (nedeniy)le cezalandırılacaklardır."4
Esmâü’l Hüsnâ hakkında çeşitli çalışmalar olmakla birlikte, bizler bu çalışmamızda Allahü Teâlâ’nın ism-i şeriflerinin açıklamalarını, geçtiği ayet-i kerimeleri ve o güzel ism-i şeriflerle dua ve zikretmenin fazilet ve esrarı hakkında bilgileri istifadeye sunmayı arzu ettik.
Siz Müslüman kardeşlerimizden dileğimiz; acziyet içerisinde hazırlanmış olan bu eserdeki güzelliklerden istifade etmeniz, eser içinde gördüğünüz hata ve noksanlıkları da bizlere bildirmenizdir.
Bu kitaptaki bütün güzellikler İslam’a, hatalar ise bu kitabı hazırlayan fakire aittir. Allahü Teâlâ bizleri kendisine kullukta, Rasulüne (sallallâhü aleyhi ve sellem) ümmetlikte, Kur’an’ına hadimlikte, dostlarına dost olmakta daim eylesin. ( ve Acirc;MÎN)
Adem ŞENER
14 Receb 1433 - 04 Haziran 2012
Adapazarı
3-Buhârî, Daavât: 68; Müslim, Zikr: 5; Tirmizî, Daavât: 87
4-A’râf Suresi: 180İBADET REHBERİ


Bizleri yoktan var eden, sayısız nimetleriyle şeref-lendiren Rabbimize hamd-ü senalar olsun. Salât ve se-lam da peygamberlerin efendisi Hazreti Muhammed Mustafa’ya olsun.

Nafile ibadetler Allahü Teâlâ’nın sevgi-sinin ve O’na yakın olmanın anahtarıdır. Nafile ibadet-ler, farzlardan eksik kalmışları tamamlayıcı ve telafi edi-cidir. Hazreti Ebu Hureyre’den rivayet edilen bir hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuşlardır: "Kıyamet günün-de kul, ilk defa namazından hesaba çekilecek-tir. Eğer namazı doğru kılmışsa felaha kavuşup kurtulacaktır. Eğer namazın hesabını veremezse perişan olup hüsranda kalacaktır. Eğer farz iba-detlerden bir eksiği varsa Allahü Teâlâ şöyle buyuracaktır: ‘Bakın hele kulumun nafile ibadeti var mıdır? (Varsa) farzlardan eksik-lerini onunla tamamlayın.’ Sonra bütün amelleri de böyle (namaz gibi) olacak."

Bir kudsi hadiste Allahü Teâla şöyle buyurmaktadır: "Kulum farz ibadetlerle benim (azabımdan) kurtuldu. Nafile ibadetlerle de bana yaklaşmış oldu."1


Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.