• Oruç Risalesi | Bir Mekteptir Oruç
Oruç Risalesi | Bir Mekteptir Oruç
Ürün Kodu : 9789754532102       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
Yayınevi :   lalegul kitapevi
Yayın Dili :  Türkçe - Arapça
Yazar :  İhsan Şenocak
Kapak Türü :  Karton Kapak
55.00 TL   Kdv Dahil
-
+

                                                                                           

ORUÇ RİSÂLESİ
Bütün hamdler, Allâh-u Te’âlâ’ya mahsustur.
Efdal salâtlar ve ekmel selamlar, gönderilen-lerin efendisi Ahmed-i Mahmûd-u Muhammed Mustafâ (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem)e, Ehl-i Beyt’ine ve Ashâbına olsun.
Bundan sonra! Şüphesiz ki İslam’ın temel farzlarından biri de Oruç’tur. Bu hususta bizden önce birçok zatlar, Arapça, Osmanlıca ve Türkçe küçük büyük eserler kaleme almışlardır.
Biz de onlara uyarak, bu konuda birçok büyük eserde dahi birarada görülmesi nadir vaki olan, faziletli ameller ve fıkhi hükümleri muhtevi bulunmayı Allâh-u Te’âlâ’nın irade-i tâmmesiyle murad ettik.
Allâh-u Te’âlâ’nın, tevfikıni refik kılmasıyla, hicri 1425 senesinin, Ramazan-ı şerif ayının sekizine muvafık olan Cuma gününde bu risaleyi itmama, maddî ve manevî çok ağrılı ve sancılı dönemlerde bulunduğum halde, en yakınlarımın da çok büyük desteği ile muvaffak kılındık.
Belirtmek istediğim bir husus; Kütüb-i Sitte-i Sahîha’dan direk olarak verdiğim bazı kaynaklarda cilt belirtilmeyip, sayfaya yer verilmesine şaşırılma-malıdır. Çünkü bu hususta kolaylık olsun için, bütün ciltleri bir ciltte cami’ yeni telifler ilmî sahamıza kazandırılmıştır.
Allâh-u Te’âlâ’dan niyazımız, dünya durduk-ça bu risaleyi amel edenler için kalıcı kılıp, amel defterimizi kapatmamasıdır. Şüphesiz ki icabetin velisi ancak O’dur.
Amin!                                                                                                    Bir Mekteptir OruçRamazanın son on gününde minârelere "Elvedâ Ey Şehr-i Ramazan!" mahyâsı asıldığında ya da yanık sesli hafızların "Elvedâ Ey Şehr-i Ğufrân" ilahileri duyulduğunda her yaştan insanı bir ağlama hâli tutar; ihtiyar ağlar kadın ağlar çocuk ağlar köy ağlar şehir ağlardı. Hafızların mukâbelelerinin vâizlerin söz ve üsluplarının konuşulduğu iftar sofralarında buruk bir sesle "Bugün de gitti..." derdi âile büyüğü. Son iftarda gözler dolar; herkes "Seneye yâ nasip..." der; fakat kimse "Bu yıl da Ramazan bitti." diyemezdi. Zordu "Ulu Hocamız Ramazan-ı Şerîf gitti..." diyebilmek. Son teravihte câmiler içinden cenaze çıkan evler gibi hüzne bürünürdü. Ramazana "elvedâ" demek kutlu bir insanı Âhirete uğurlamak kadar acı gelirdi yüreklere... Tahammülü de telaffuzu da zordu... Vâiz Ramazanla câmiye gelen berekete; çocuk sokakta her gördüğünde şeker veren ihtiyar amcanın merhametine; sütçü selamsız geçmeyen mahalle halkının nezaketine; kadın çorbadaki tuzu mevzu etmeyen beyinin zerâfetine ağlardı. "Elvedâ" ile başlayan cümleler mahyâcının elinde okuyanların ise boğazında düğümlenirdi.

Yayın Dili
:
Türkçe - Arapça
Yazar
:
Ahmet Mahmut ÜNLÜ
Yazar
:
İhsan Şenocak
Kapak Türü
:
Karton Kapak
Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.